Mouky ostatní
Žitná, špaldová, celozrnná i pšeničnáŽitná mouka
Má velké množství živin, oproti pšeničné mouce. Z výživového hlediska je hodnota žita srovnatelná s hodnotou pšenice, avšak v některých případech je biologicky lepší.
Vzhledem ke své vysoké absorpci vody navozuje rychle pocit sytosti a pomáhá lepší průchodnosti střev. Je dobrým zdrojem vlákniny a účinně se podílí na zlepšování zažívacího traktu. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Využívaná na výrobu kvásku a chleba.
Špaldová mouka
Velmi zdravý tip obilné mouky s jemnou oříškovou chutí a snadnou stravitelností. Považuje se za samostatný druh pšenice, proto má podobný výživový profil s vysokým obsahem bílkovin, aminokyselin, vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Podporuje imunitní systém.
Díky obsahu pomalých sacharidů, které se do těla vstřebávají pomaleji, nezpůsobuje výkyvy krevního cukru, pomáhá ho naopak snížit. Snižuje i hladinu cholesterolu. Vysoký obsah vlákniny navozuje rychlejší pocit sytosti a pomáhá zpomalit trávení. Výrobky ze špaldové mouky jsou vláčnější a hutnější, protože většinu cukrů ve špaldě tvoří škrob.
Využívá se na výrobu chleba a koláčů.
Celozrnná mouka
Vzniká semletím všech částí zrna, proto je tmavší, má hrubší konzistenci a je nutričně hodnotnější. Obal zrna je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Vnitřní moučná část obsahuje hlavně bílkoviny a škrob. Klíček je bohatý na živiny a nenasycené mastné kyseliny.
Bílá mouka vzniká umletím pouze vnitřní moučné části, a tak celozrnná mouka je více výživově hodnotnější. Obsahuje více důležitých živin, jako je vápník, železo, hořčík, zinek, vitamíny B1, B2, E. Má nižší glykemický index, proto pečivo z celozrnné mouky déle zasytí. Pro svůj vysoký obsah vlákniny podporuje trávení. Má vysokou absorpci vody. Pečivo je vláčnější s výraznější chutí a vydrží déle jemné.
Využívá se na výrobu sladkých koláčů, buchet, moučníků.
Pšeničná mouka
Nejpoužívanější moukou na světě, bohatá na důležité živiny, podporuje správnou funkci střev a má nezaměnitelné vlastnosti při zpracování těsta.
Je bohatým zdrojem vlákniny a vitamínů (B1, B3, B5, ribolavin a folát), má více železa, vápníku, bílkovin a dalších živin než mnoho jiných druhů mouk. Nerozpustná vláknina obsažená v pšeničných otrubách funguje jako přírodní probiotikum, udržuje prospěšné bakterie v lidském střevě a podporuje jejich správnou činnost. Pomáhá při trávicích potížích a zkracuje čas potřebný na trávení těžko stravitelných potravin.
Využívá se na výrobu chleba, rohlíků, housek, sladkých koláčů, buchet a moučníků.
Náš tip
Chléb
- Chléb kořenový
Slané pečivo
- Žitná kostka
- Korn a sojový rohlík
- Veka chlebíčková
Sladké pečivo
- Koblihy
- Vdolky
- Palačinky